Smeg
Toaster Retro-style Jade Green Matte
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: TSF01EGMUS
body material
steel
color
emerald green
no. of toasting levels
6
product family
toaster
lever material
stainless steel
crumb-tray material
polished stainless steel
Details about Toaster Retro-style Emerald green Matte
Description
Toaster, No. of slices: 2, Toaster slots: 2, No. of toasting levels: 6, Emerald green, Matte
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| finishing | matte |
| top color | polished chrome |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | matte |
| no. of slices | 2 |
| toaster slots | 2 |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (b) usa 120v |
| power supply cable length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 7.7" |
| height | 7 3/4" |
| width | 12.2" |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| automatic pop-up | yes |
| cooking levels adjustment | backlit knob |
| crumb tray | yes |
| cycle start | sliding lever |
| functions activation | backlit buttons |
| integrated cord wrap | yes |
| slot width | 1.4 in |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters