Smeg
Toaster Retro-style Black Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: TSF02BLUS
body material
steel
color
black
no. of toasting levels
6
product family
toaster
lever material
stainless steel
crumb-tray material
polished stainless steel
Details about Toaster Retro-style Black Glossy
Description
- 2 extra wide slots with self-centering racks
- Automatic slice pop up
- Anti-slip feet
- Removable stainless steel crumb tray
- 6 browning levels and 3 pre-set programs: reheat, defrost, bagel
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| base material | plastic |
| finishing | glossy |
| top color | polished chrome |
| top material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| no. of slices | 4 |
| toaster slots | 2 |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power supply cable length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 8.2"/ 8 1/8" |
| dimensions | 8 1/2" x 15 1/2" (16" with lever included) x 8 1/4"/ 8.4" x 15.4" (16" with lever included) x 8.1" |
| gross weight | 11 lbs |
| height | 215mm/ 8.39" |
| width | 394mm/ 15.37" |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| cooking levels adjustment | backlit knob |
| crumb tray | yes |
| cycle start | sliding lever |
| functions activation | backlit buttons |
| integrated cord wrap | yes |
| slot width | 1.4 in |
Manuals and Documents
SMEG 4-Slice Toaster
Automatic Pop-Up
2 Extra Large Compartments
Multi-Function Control
Crumb Tray
Vastly Serviceable
Sandwich Racks
Bun Warmer
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters