Smeg
Stand mixer Retro-style Pink Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: SMF03PKUS
bowl material
stainless steel
color
pink
product family
stand mixer
speed levels
10
lever material
stainless steel
dough hook material
aluminum
bowl capacity
4
motor power
600 w
Details about Stand mixer Retro-style Pink Glossy
Description
- Pink
- Steel bowl lock
- Wipe clean
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | glossy |
| base_info | |
|---|---|
| base color | pink |
| finishing | glossy |
| motor type | direct drive |
| capacity | |
|---|---|
| egg pasta dough | 1 lb 2 oz total dough with 3 eggs (average egg size: 1.9-2.2 oz) |
| max egg whites | 12 |
| maximum bread / pizza/ pasta dough | 4 lbs dough (max 2.6 lbs flour) |
| maximum cake dough quantity | 4 lb 7 oz |
| maximum dough for desserts | 5 lbs |
| min. egg whites | 2 |
| minimum whipped cream quantity | 3.4 oz |
| whipped cream maximum capacity | 34 oz |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 8 3/4" |
| dimensions | 14 7/8" (19" with head up) x 16" x 8 3/4" |
| flat beater material | aluminum |
| gross weight | 26 lbs |
| height | 14 7/8"/ (19" when head is up) |
| net weight | 19 lbs |
| pouring shield material | plastic |
| width | 405mm |
| wire whisk material | stainless steel |
| technical features | |
|---|---|
| action | planetary |
| anti-slip base | yes |
| bowl handle | yes |
| motor type | direct drive |
| overload motor protection | yes |
| port for optional accessories | frontal |
| safety lock when the head is up | yes |
| speed control | electronic |
Manuals and Documents
SMEG Stand Mixer
Functionality & Style
Versatility
Maximum Efficiency
Flat Beater
Flex Edges Beater
Wire Whisk
Dough Hook
Pouring Shield
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters