Smeg
Sicily is my love Retro-style Sicily is my love Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: CJF01DGUS
body material
die-cast aluminum
filter material
stainless steel
spout material
stainless steel
power
80 w
product family
citrus juicer
anti-drip spout
yes
Details about Sicily is my love Retro-style Sicily is my love Glossy
Description
Citrus juicer, Power: 80 W, Finishing: Glossy, SMEG & Dolce&Gabbana, Smeg & Dolce&Gabbana
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| cone material | stainless steel |
| finishing | glossy |
| base_info | |
|---|---|
| collaborations | smeg & dolce&gabbana |
| finishing | glossy |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39" |
| tension | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 7 1/2" |
| height | 11" |
| net weight | 6 lbs |
| width | 166 |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| grinder rotation | 1 way - anti-clockwise |
| integrated cord wrap | yes |
| juicing system | manual pressure |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters