Smeg
Sicily is my love Retro-style Decorated Special Sicily is my love Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: BLF01DGUS
body material
die-cast aluminum
color
decorated / special
jug material
bpa-free plastic
lid material
bpa-free plastic
motor power
600 w
product family
blenders
speed levels
4
type
blender
carafe capacity
1.6 qt / 6 cups
Details about Sicily is my love Retro-style Decorated Special Sicily is my love Glossy
Description
Die cast aluminum powder coated body and backlit chrome knob
3 Preset programs: Smoothie, ice crush and pulse
1,5 Lt/ 48 Oz/ 6 Cups Tritan BPA-Free Jug
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| base material | plastic |
| collar material | plastic |
| decoration / special color | sicily is my love |
| finishing | glossy |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| collaborations | smeg & dolce&gabbana |
| decoration / special color | sicily is my love |
| finishing | glossy |
| series | sicily is my love |
| controls | |
|---|---|
| buttons material | plastic |
| control knobs material | plastic |
| type of controls | buttons and control knob |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6 7/16 " |
| gross weight | 11 lbs |
| height | 15 5/8 " |
| net weight | 7 lbs |
| product dimensions | 397x197x163 mm |
| width | 7 3/4 " |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| measuring cup/lid | yes |
| motor with smooth start function | yes |
| overload motor protection | yes |
| safety engine block | yes |
Manuals and Documents
How-To Videos
SMEG Blender
High Performance
Die-Cast Aluminum Body
BPA-Free Jug
Bottle-To-Go
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters