Smeg
Refrigerator Retro-style White Glossy
Price:
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: FAB10URWH3
color
white
hinge position
right
product family
refrigerator
internal freezer compartment
yes
compressor type
standard
no. of adjustable shelves
1
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
glass
Details about Refrigerator Retro-style White Glossy
Description
Refrigerator, Retro-style, Single door, Free-standing, Hinge position: Right, White
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| door shelf profile color | silver |
| finishing | glossy |
| glass shelf profile color | silver |
| handle color | chromed |
| handle | external |
| side color | white |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | single door |
| installation | free-standing |
| electrical connection | |
|---|---|
| current | 1.25 a |
| frequency (hz) | 60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 70 7/8 " |
| voltage (v) | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth with door open at 90° | 42 11/16 " |
| depth without handle | 25 15/16 " |
| height | 38 3/16 " |
| net weight | 97 lbs |
| product depth (handle included) | 27 5/8 " |
| width with doors open at 90° | 33 1/8 " |
| width | 21 7/16 " |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| crisper cover | yes |
| crisper drawer type | standard |
| number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| refrigerator lighting | yes |
| type of crisper cover | glass |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| no. of bottle shelves | 1 |
| number of adjustable door shelves | 2 |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters