Smeg
Refrigerator Retro-style Red Glossy
Price:
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: FAB5ULRD3
color
red
hinge position
left
product family
refrigerator
no. of adjustable shelves
2
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
wire
Details about Refrigerator Retro-style Red Glossy
Description
Refrigerator, Retro-style, Single door, Free-standing, Hinge position: Left, Red
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | glossy |
| side color | red |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | single door |
| installation | free-standing |
| electrical connection | |
|---|---|
| current | 0.89 a |
| frequency (hz) | 60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 70 7/8 " |
| voltage (v) | 110 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth with door open at 90° | 31 1/2 " |
| depth without handle | 19 11/16 " |
| height | 29 1/8 " |
| net weight | 55 lbs |
| product depth (handle included) | 22 7/16 " |
| width with doors open at 90° | 27 13/16 " |
| width | 15 7/8 " |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| refrigerator lighting | yes |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| adjustable door bins with wire support | yes |
| door bin with wire support | yes |
| no. of bottle shelves | 1 |
| number of adjustable door shelves | 1 |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters