Smeg
Refrigerator Retro-style Red Glossy
Price:
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: FAB38URRD
color
red
hinge position
right
product family
refrigerator
compressor type
inverter
no. of adjustable shelves
3
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
glass
Details about Refrigerator Retro-style Red Glossy
Description
Refrigerator, Retro-style, Bottom mount, Free-standing, Hinge position: Right, Red, Total no-frost - Dual-flow cooling system
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| design | rounded |
| display position | internal |
| display | led |
| door shelf profile color | silver |
| drawers profile color | silver |
| finishing | glossy |
| glass shelf profile color | silver |
| handle color | chromed |
| side color | red |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | bottom mount |
| cooling type | total no-frost - dual-flow cooling system |
| installation | free-standing |
| electrical connection | |
|---|---|
| current | 2.3 a |
| frequency (hz) | 60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 70 7/8 " |
| voltage (v) | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth with door open at 90° | 52 3/4 " |
| depth without handle | 30 3/8 " |
| height | 80 11/16 " |
| net weight | 254 lbs |
| product depth (handle included) | 31 15/16 " |
| spacer depth | 1 1/4 " |
| width with doors open at 90° | 42 1/8 " |
| width | 27 13/16 " |
| other refrigerator features | |
|---|---|
| fan | yes |
| multiflow | yes |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| crisper cover | yes |
| crisper drawer type | sliding crisper |
| lifeplus zone - 32°f | 28° to 37°f |
| number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| refrigerator lighting | yes |
| type of crisper cover | glass |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| no. of bottle shelves | 1 |
| number of adjustable door shelves | 3 |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters