Smeg
Refrigerator Retro-style Orange Glossy
Price:
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: FAB32ULOR3
color
orange
hinge position
left
product family
refrigerator
compressor type
inverter
no. of adjustable shelves
3
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
glass
Details about Refrigerator Retro-style Orange Glossy
Description
Refrigerator, Retro-style, Bottom mount, Free-standing, Hinge position: Left, Orange, No Frost
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| display | 7 segment |
| door shelf profile color | chromed |
| drawers profile color | chromed |
| finishing | glossy |
| glass shelf profile color | chromed |
| handle color | chromed |
| side color | orange |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | bottom mount |
| cooling type | no frost |
| installation | free-standing |
| electrical connection | |
|---|---|
| current | 1.2 a |
| frequency (hz) | 50/60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 70 7/8 " |
| voltage (v) | 115 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| depth without handle | 28 11/16 " |
| gross weight | 258 lbs |
| height | 77 1/2 " |
| net weight | 228 lbs |
| product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| width | 23 11/16 " |
| other refrigerator features | |
|---|---|
| fan | yes |
| multiflow | yes |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| crisper cover | yes |
| crisper drawer type | standard |
| lifeplus zone - 32°f | yes |
| number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| refrigerator lighting | yes |
| type of crisper cover | glass |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| adjustable door bins with wire support | yes |
| door bin with wire support | yes |
| no. of bottle shelves | 1 |
| no. of door shelves with transparent cover | 1 |
| number of adjustable door shelves | 2 |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters