Smeg
Refrigerator Retro-style Matte white Matte
Price:
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: FAB28URWHM3
color
matte white
hinge position
right
product family
refrigerator
internal freezer compartment
yes
compressor type
inverter
no. of adjustable shelves
3
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
glass
Details about Refrigerator Retro-style Matte white Matte
Description
Refrigerator, Retro-style, Single door, Free-standing, Hinge position: Right, Matte white
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| door shelf profile color | chromed |
| drawers profile color | chromed |
| finishing | matte |
| glass shelf profile color | chromed |
| side color | white |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | single door |
| installation | free-standing |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency (hz) | 50/60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 70 7/8 " |
| voltage (v) | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| depth without handle | 28 11/16 " |
| gross weight | 191 lbs |
| height | 60 1/4 " |
| net weight | 165 lbs |
| product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| width | 23 11/16 " |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| bottle shelf | yes |
| crisper cover | yes |
| crisper drawer type | sliding crisper |
| number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| refrigerator lighting | yes |
| type of crisper cover | glass |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| adjustable door bins with wire support | yes |
| door bin with wire support | yes |
| no. of bottle shelves | 1 |
| no. of door shelves with transparent cover | 2 |
| number of adjustable door shelves | 2 |
Manuals and Documents
How-To Videos
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters