Smeg
Hand blenders Retro-style Red Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: HBF03RDUS
beaker material
tritanβ’ renew
blades material
stainless steel
body material
plastic
color
red
motor power
350 w
product family
hand blenders
rpm max
14850 rpm
Details about Hand blenders Retro-style Red Glossy
Description
Hand blenders, Motor power: 350 W, Variable speed: Yes, Blades material: Stainless steel, Red, Glossy
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| back handle color | gray |
| back handle material | soft plastic |
| blending arm material | stainless steel |
| finishing | glossy |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| variable speed | yes |
| controls | |
|---|---|
| button frame material | plastic |
| button ring color | polished chrome |
| buttons color | red |
| buttons material | plastic |
| controls type | buttons |
| on/off button | yes |
| electrical connection | |
|---|---|
| cord lenght | 1.5 " |
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| rating | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 2.5" |
| gross weight | 8 lbs |
| height | 16" |
| net weight | 4 lbs |
| width | 2.5" |
| technical features | |
|---|---|
| accessories fixing | twist and lock |
| anti-slip handle | yes |
| cutting system | flowblend |
| hand blender dimensions | 2.5" x 2.5" x 16.25" |
| integrated cord wrap | yes |
| rpm min | 8150 rpm |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters