Smeg
Hand blenders Retro-style Pastel blue Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: HBF11PBUS
blades material
stainless steel
body material
plastic
color
pastel blue
motor power
350 w
product family
hand blenders
rpm max
14850 rpm
Details about Hand blenders Retro-style Pastel blue Glossy
Description
- Adjustable speed for maximum versatility and consistent results.
- Ergonomic and anti-slip handle for easy handling during use.
- Powerful 350 W motor with Turbo function for optimum performance.
- Stainless steel blending arm for maximum durability. Easy to remove when using various accessories.
- Stainless steel blades with FlowBlend system. The design of the bell and the stainless steel blades creates an optimum flow that guarantees the perfect consistency of the blended ingredients with the best possible results.
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| back handle color | gray |
| back handle material | soft plastic |
| blending arm material | stainless steel |
| finishing | glossy |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| variable speed | yes |
| controls | |
|---|---|
| controls type | buttons |
| electrical connection | |
|---|---|
| cord lenght | 60 " |
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| rating | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 2.5" |
| height | 16" |
| net weight | 2 lbs |
| width | 2.5" |
| technical features | |
|---|---|
| accessories fixing | twist and lock |
| anti-slip handle | yes |
| cutting system | flowblend |
| hand blender dimensions | 2.5" x 2.5" x 16.25" |
| rpm min | 8150 rpm |
Manuals and Documents
SMEG Hand Blender
Highly Effective
Speed Control
Safe & Reliable
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters