Smeg
Espresso coffee machine Retro-style Cream Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: ECF02CRUS
body material
plastic
coffee bean container material
san
color
cream
heating system
thermoblock
type
espresso manual coffee machine
Details about Espresso coffee machine Retro-style Cream Glossy
Description
Espresso Manual Coffee Machine, Heating system: Thermoblock, Water container capacity: 37.20 fl. oz., Cream, Glossy
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | glossy |
| orange menu | single long espresso |
| white menu | single espresso |
| controls | |
|---|---|
| buttons colour | silver |
| buttons material | plastic |
| controls type | buttons |
| menu button | 6 |
| number of beverage buttons | 3 |
| number of buttons | 6 |
| on/off button | 2 |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39 3/8 " |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 13" |
| dimensions | 13" x 5 7/8" x 13" |
| gross weight | 15 lbs |
| height | 13" |
| net weight | 10 lbs |
| width | 5 7/8" |
| technical features | |
|---|---|
| drip tray | yes |
| filterholder diameter | 51 mm |
| hot water / steam dispenser | yes |
| pump pressure | 15 bar |
| water container capacity | 37.20 fl. oz. |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters