Smeg
Electric Kettle Retro-style Jade Green Matte
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: KLF03EGMUS
body material
stainless steel
color
emerald green
lid material
stainless steel
spout material
stainless steel
auto shut-off
yes
maximum capacity
57 oz / 7 cups
product family
electric kettle
lever material
stainless steel
filter material
stainless steel
Details about Electric Kettle Retro-style Emerald green Matte
Description
Electric Kettle, 57 oz / 7 cups, Auto shut-off, Body material: Stainless steel, Emerald green, Decoration / Special color: , Matte
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| finishing | matte |
| handle color | chromed |
| lid color | emerald green |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | matte |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 50/60 hz |
| plug | (b) usa 120v |
| power cord length | 39" |
| voltage | 220-240 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6 3/4" |
| gross weight | 5 lbs |
| height | 9 3/4" |
| net weight | 4 lbs |
| width | 8 7/8" |
| technical features | |
|---|---|
| 360° swivel base | yes |
| anti-slip base | yes |
| filter | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| limescale | yes |
| removable | yes |
| safety automatic shut-off | yes |
| soft-opening lid | yes |
| water level indicator | yes |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters