Smeg
Electric Mini Kettle Retro-style Black Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: KLF05BLUS
body material
plastic
color
black
lid material
plastic
spout material
stainless steel
auto shut-off
yes
maximum capacity
0.8 lt /3 cups
product family
electric kettle
lever material
stainless steel
filter material
stainless steel
Details about Electric Kettle Retro-style Black Glossy
Description
- Black plastic exterior
- Stainless steel interior
- Auto shut-off at 212 degrees F
- Anti-slip, 360-degree swivel base
- Manual 80-degrees opening angle for easy filling
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| finishing | glossy |
| handle color | chromed |
| inner body material | stainless steel |
| lid color | black |
| spout color | polished steel |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (b) usa 120v |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6" |
| dimensions of the product hxwxd (mm) | 7 7/8'' x 7 7/8'' x 6'' |
| height | 7 7/8" |
| net weight | 2 lbs |
| width | 7 7/8" |
| technical features | |
|---|---|
| 360° swivel base | yes |
| anti-slip base | yes |
| filter | yes |
| safety automatic shut-off | yes |
| water level indicator | yes |
Manuals and Documents
How-To Videos
SMEG Mini Kettle
Compact
Fast, Safe & Reliable
Practical
Manual Opening
Cool To The Touch
Water Level Indicator
Fixed Scale-Filter
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters