Smeg
Electric Kettle Retro-style Black Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: KLF03BLUS
body material
stainless steel
color
black
lid material
stainless steel
spout material
stainless steel
auto shut-off
auto shut-off at 212° f
maximum capacity
57 oz / 7 cups
product family
electric kettle
lever material
stainless steel
filter material
stainless steel
Details about Electric Kettle Retro-style Black Glossy
Description
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| finishing | glossy |
| handle color | chromed |
| lid color | black |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6 3/4" |
| height | 9 3/4" |
| net weight | 4 lbs |
| width | 9" |
| technical features | |
|---|---|
| 360° swivel base | yes |
| anti-slip base | yes |
| filter | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| limescale | yes |
| removable | yes |
| safety automatic shut-off | yes |
| soft-opening lid | yes |
| water level indicator | yes |
Manuals and Documents
SMEG Kettle
Practical
Fast & Reliable
Safety Auto Features
Soft-Opening Lid
Non-Slip Feet
Water Level Indicator
Removable Limescale Filter
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters