Smeg
Kettle Retro-style Black Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: CKLW2001BL
body material
stainless steel
color
black
lid material
stainless steel
spout material
stainless steel
maximum capacity
2
product family
electric kettle
Details about Kettle Retro-style Black Glossy
Description
Breakfast, Black, Maximum capacity: 2,3 lt / 10 cups
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base material | stainless steel and aluminium |
| finishing | glossy |
| handle material | steel |
| handle's protection material | silicone |
| inner body material | stainless steel |
| base_info | |
|---|---|
| category | breakfast |
| logistic information | |
|---|---|
| compatible cooking surfaces | induction |
| height | 7 7/8" |
| net weight | 1.340 kg |
| width | 6" |
| width | 7 7/8" |
| technical features | |
|---|---|
| bottom plate diameter | 20 cm |
| water level indicator | yes |
| type | |
|---|---|
| type | stovetop kettle |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters