Smeg
Countertop Air Fry Oven with Steam, Retro-Style White Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: COF01WHUS
color
white
type
countertop combi steam oven
display technology
lcd colour
Details about Countertop Combi Oven Retro-style White Glossy
Description
⢠10 different ways to whip up delicious dishes: bake, convection cooking, grill, bottom, air fry, keep warm, defrost, steam, combi convection steam, and combi grill steam.
⢠33 Built-in recipes: cook to perfection meat, fish and vegetables dishes, but also desserts, bread and pizza.
⢠Effortless cleaning thanks to the steam function, removable guides and accessories, and descale function.
⢠Galileo Multicooking technology: innovative airflow patterns and professional algorithms for outstanding results in a compact design.
⢠My SMEG Assistant: Discover all about the product on your mobile by simply scanning the QR Code inside the water tank.
⢠Made in Italy
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | glossy |
| handle material | aluminum |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 500 mm (with handle) |
| gross weight | 26.200 kg |
| height | 400 mm (with feet) |
| net weight | 17.500 kg |
| width | 500 mm |
| options | |
|---|---|
| controls lock / child safety | yes |
| technical features | |
|---|---|
| display technology | lcd colour |
| maximum temperature | 230 °c |
| minimum temperature | 104 °f |
| no. of shelves | 3 |
| removable water container | yes |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters