Smeg
Cookware Retro-style Black Matte
Price:
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: CKFF2401BLM
body material
cold-forged aluminum
bottom plate material
stainless steel
color
black
handle(s) material
stainless steel aisi304
type
fry pans
oven-use safety
up to 480°f
Details about Cookware Retro-style Black Matte
Description
Kitchenware, Cookware, Fry Pans, Black, Retro-style, Diameter: 9.5 "
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| bottom plate color | black |
| finishing | matte |
| handle(s) color | stainless steel |
| handle(s) finishing | polished |
| handle(s) type | long handle |
| internal coating | non-stick ptfe |
| internal color | black |
| rim finishing | coated |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | kitchenware |
| diameter | 9.5 " |
| family | cookware |
| logistic information | |
|---|---|
| compatible cooking surfaces | induction |
| depth | 10 1/16 " |
| dimensions | 84x463x254 mm |
| gross weight | 5 lbs |
| height | 3 5/16 " |
| net weight | 4 lbs |
| other available diameters | 24 " |
| width | 18 1/4 " |
| technical features | |
|---|---|
| base thickness | 0.2 " |
| coil diameter | 6.7 " |
| diameter | 9.5 " |
| dishwasher-safe | yes |
| handle(s) application | riveting |
| heavy metals free | yes |
| nickel free | yes |
| number of non-stick layers | 3 |
| volume | 2 qt |
Manuals and Documents
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters