Smeg
Blenders Retro-style Cream Glossy
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on All Orders
Item no.: PBF01CRUS
body material
stainless steel
color
cream
motor power
250 w
product family
blenders
speed levels
2
type
personal blender
max spin
22000 rpm
Details about Blenders Retro-style Cream Glossy
Description
About this item
- Included : 2 Titan Renew Bottles, 600 ML
- Backlit knob with 2 speeds
- Stinless Steel Blades
- Anti-Slip Base
- Cord Storage
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| collar material | plastic |
| finishing | glossy |
| jug material with lid and measuring cap | tritanâ„¢renew |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| controls | |
|---|---|
| type of controls | control knob |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 5 3/8 " |
| height | 13 3/16 " |
| net weight | 4 lbs |
| width | 5 9/16 " |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| min spin | 20000 rpm |
| overload motor protection | yes |
| safety engine block | yes |
Manuals and Documents
SMEG Personal Blender
Compact & Efficient
Non-Slip Feet
2 Bottles-To-Go
Cap With Spout
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Cookware
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters